1:1 arvutikasutus

Ülesanne 3: 1:1 arvutikasutus

Minu elu mobiiliseadmete kasutamises oma igapäevatöös ja õppimises võib jaotada kaheks: enne augustit 2014 ja peale seda. Miks see just nii on? Vastus on lihtne. Augustis 2014 osalesin ma Gustaf Adolfi Koolituskeskuse kahepäevasel konverentsil “IKT’st lihtsalt ja moodsalt”. Osalemine sellel üritusel näitas mulle, et mu seni pigem tagasihoidlikud pürgivused ja katsetused mobiiliseadmete kasutamisega igapäevatöös on katsetused õiges suunas. Oli tore näha kuidas see juba praktikas töötab ning õppida praktikutelt mis ja kuidas toimib. See oli võrratu kogemus, mis andis mulle julguse ja inspiratsiooni.

Mobiilseadmete kasutamine töös enne augustit 2014.

Mobiilseadmeid olen kasutanud oma igapäevatöös VOSK põhimõttel, kui iga õpilane toob tundi ja sihiotstarbeliselt kasutab tunni vältel oma seadet. Kuna kõik see oli enamasti minu jaoks omaalgatuslik, siis üritasin ise otsida ernevaid äppe ning katsetasin kui leidsin midagi huvitavat. Äppidest, mida olen kasutanud juba varem: Quizlet, Sõnar,- sõnade õppimiseks keeletunnis.  Olen ise Quizletisse loonud õpilastele  76  tunnisõnastikku, Sõnarist oleme uurinud erinevaid vorme ja  eesti keele reegleid.

Maps rakendust ja äppi olen kasutanud tundides mingisuguse teekonna või matka planeerimise ülesandes. Kujundavaks hindamiseks olen kasutanud ClassDoJo äppi, see oli mugav ka sellepärast, et hoidis ka õpilasi motiveerituna.

Linnuaabitsat, kahepaiksete äppi kasutasime LAK-õppe tundides, mis olid pühendatud erinevatele elukooslustele nt: Mets, Soo jne

Maps, ClassDojo, Linnuaabits, Kahepaiksed, Kes käis?

Mõeldes erinevate äppide kasutamisele personaalse õpikeskkonna vaatevinklist võin täiendada seda nimekirja selliste äppidega nagu iBooks, Qrafter (QR-koodide äpp) Skype, Viber. Nagu näha oli mu mobiiliseadmetega seotud kogemus peaagu olematu.

Mobiiliseadmete kasutamine töös peale augustit 2014

Tulles peale seda seminari oma kooli, säravate silmade ja ideedeküllusega, hakkasin vaikselt ka kolleege mobiiliseadmete kasutamisega tunnis harjutama. Seminaril sain terve nimekirja asjadest, mida saaks kasutada erinevates ainetes ning nägin ka seda, kuidas konkreetselt üht või teist äppi kasutada saab. Installisin äppid endale nii telefoni kui ka tahvelarvutisse ja hakkasin ise katsetama. Selliste, minu jaoks tol ajal, uute äppide seas olid KeyNote, Pages, QR reader, EraserFree, ChatterKid, PuppetEdu, ThingLink, Samblikud, Elements 4D, LiveButterflies, iMotionR, iMotion, iPhysics, Wolfram Alpha  Kahoot, Socrative jms.

ChatterKid’i abil proovsime lastega teha naljakaid videosid, üks näide minu  tehtud videost on siin.

Kahoot’i ja Socrative’i abil mitmekesistasin tunnikontrolle eesti keele ja inimeseõpetuse tundides, koostades teste, mida õpilased said koheselt ka katsetada.

Selle aasta augustis käisin samuti Gustaf Adolfi Koolituskeskuse poolt korraldatud seminaril “IKT koolis täna ja homme”, kus lisaks juba tuttavatele äppidele tuli palju uusi ideid nende äppide kasutamise kohta tundides, juba vaadates kooli haridustehnoloogi pilguga. Palju ideid olen saanud ka selliselt blogilt nagu Apple Koolis

Peale selliseid koolitusi, tekib ka endal isu väikeste avastuste tegemiseks. Minu jaoks selliste väikeste saavutuste-avastuste kuuluvad mitu äppi VideoScribe, millest oli juttu varasemates postitustes, Mindomo – enamasti uue võimalusena teha esitlust. StarWalk – tähistaevaga tutvumiseks ning nii mõnigi teine.

Kokkuvõttes võin öelda vaid seda, et kui 1:1 arvuti või siis, mobiilseadme kasutuse kohta oled ettekujutust saanud, on sellest juba raske loobuda. Pea töötab uute ja huvitavate ideede leidmise suunas ja kõige selle huvitava rakendamise suunas oma igapäeva õpetamises.

Pakutud materjalidest hetkel mulle kõige rohkem pakkus huvi Tablets and Apps in Your School ning Tablets in the Classroom A Practical Guide to Planning and Deploying Large-Scale Tablet Initiatives. Need kogumikud on väga praktilised, kui mõtlete oma koolis tahvelarvuteid kasutusele võtta. Põhjalik ülevaade teooriast, koos praktiliste soovituste ja näidetega. Eriti meeldis mulle see, et kogumikes tutvustatakse mitut võimalust.

2 kommentaari “1:1 arvutikasutus

  1. Kati Liik

    Tere Maia. Ilmselgelt oled sa väga suure kogemusega nii VOSki kui ka muus osas mis puudutab nutivahendite kasutamist õppetöös. Sinu kirjeldus ja väide, et enne 2014 oli su kogemus pea-aegu olematu, ei vasta minu arvates küll tõele:-)

    Meeldib

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s