Essee: Mac OS vs MS Windows vs GNU/Linux

Olen viimasel ajal palju erinevaid arvamusi lugenud nende kolme operatsiooni süsteemi kohta,kuid kõige lähedasem minu enda kasutamiskogemusega ühtib üks inglise keelne artikkel operatsioonisüsteemide võrdlusest. Artiklis loetu põhjal üritan eesti keeles välja tuua kolme operatsioonisüsteemi Windowsi, MACi ja Linuxi tugevused ja nõrkused.  See on vaid üks nägemus asjadest ega pretendeeri ainutõele.

Alustagem, siis enamlevinud Windows’ist.windows-logo

See on tänapäeval kõige levinud operatsioonisüsteem (Veebilehe: ConnectWWW.com andmetel) , millest lihtsalt ei saa määda minna.

desktop-operating-system-market-share-september-2014
Lauaarvutite  WINDOWS, LINUX, MAC operatsioonisüsteemide kasutajate arv 2014.aastal

See on kõkjal äriettevõtetes, tehastes ja vabrikutes aga ka koduarvutites kasutusel olev operatsioonisüsteem. Olles esmakordselt turule jõudnud 1985.aastal hetkel on see väga hästi arenenud ning kujundab endast terviklikku tarkvara lahendust. Kuid ikkagi ka see vajad natuke arengut.

Niisiis…

Tugevused:

 • Ühilduvus – peaaegu iga rakendus, driver või mäng töötab Windowsil.
 • Tehniline tugi – Omades nii laiaulatusliku kasutajate kogukonda on alati võimalik leida kedagi kas online või offline endale toeks, kui Windowsil on probleeme.
 • Ääretu funktsionaalsus – Kui sa tunned Windowsit juba üsna hästi, siis sa veendud et paljusid asju saab teha kergesti, suure vaevata.

Nõrkused:

 • Viirused – kasutajal võib minna vaja viirusetõrje programmi soetamist, kuigi on olemas ka tasuta viirusetõrje programme.
 • Aeglane – Windows (eriti selline versioon nagu Vista)  ja Windows 7 kasutab palju arvuti sisemist ressursi (mälu, kõvaketta mahtu, protsessori toiminguid) ning seetõttu operatsiooni süsteem kaotab kiiruses.
 • Hind: Litsentseeritud tarkvara lahenduse versioon maksab üsna kopsakalt.

Teine operatsioonisüsteemide turu raskekaaluja on Macintosh macwhite-378x275

Apple Macintosh operatsioonisüsteem on Windows’ist isegi vanem. See on esimene õnnestunud graafilise alusega operatsioonisüsteem, ning ilmudes üks aasta Windows’ist varem on ta tänapäevani konkurentsis püsinud.

Tugevused:

 • Viirused – Mac OS’il töötavatel arvutitel peaaegu et polegi viiruseid, suuresti tänu sellele et operatsioonisüsteemide turu liider on Windows.
 • Usaldusväärsus -Mac töötab vaid Apple toodetud arvutitel, mis tõttu on riist või tarkvara krahh üsna vähe tõenäoline.
 • Väljanägemine – tunnistagem, enamasti Mac näeb palju parem välja kui Windows ( igaühe maitse asi muidugi:))

Nõrkused:

 • Hind – Mac’i hind on kordades Windows’ist kallim
 • Süsteemi suletus – töötab vaid Apple arvutites, kui sul kodus on teise tootja arvuti MAC’i sinna installida on suhteliselt v]imatu, peab uue arvuti hankima.
 • Ühilduvus – ainult üksikud programmid ja rakendused töötavad MAC’is ning sisuliselt mängud selle peal ei töötagi.

Väiksem kuid kasvuhimuline: Linuximages

Linux on tarkvara arendajate vastus Windows’ile ja Mac’ile. Jah, tõepoolest see tähendab seda, et Linux on TASUTA!

Tasuta siinkohal tähendab seda, et sa võid seda tasuta allalaadida, muuta, ja levitada kulutamata selleks vähimatki senti. Võrreldes Windows’i ja Mac’iga Linux on operatsioonisüsteemide noorim mängija, mis ilmus turule alles 1991.aastal. See operatsioonisüsteem on optimiseeritud kasutamiseks kaasajal (palju rohkem kui seda on Windows või MAC igatahes). Kahjuks ka sellel on olemas oma puudujäägid.

Tugevused:

 • Hind: Linux on tasuta. Sa võid seda tasuta allalaadida, muuta ja levitada kulutamata senti.
 • Variatiivsus – Linux pole terviklikult välja arendatud operatsioonisüsteem, vaid pigem operatsioonisüsteemi tuum. Selleks,et seda tuuma kasutada tuleb sinna juurde komplekteerida laiendustarkvara. Hetkel on olemas mitmeid sadu võimalikke laiendusi. Populaarsemateks nende seas on Ubuntu, Mint ja Fedora. Tugevuseks on see, et nii paljude võimalikke laiendustega on võimalik kujundada väga personaalne operatsioonisüsteem, mis vastab täielikult konkreetse inimese vajadustele.
 • Viirused – kuigi Linux on natuke rohkem tundlikum viiruste vastu kui Mac, oma avatuse tõttu, siiski on ta vaid üksikute viiruste poolt haavatav.

Nõrkused:

 • Keerulisus – Kuigi osad distributiivid on üsna kergesti käsitletavad, osa siiski nõuab kasutamiseks ja töötamiseks parajat arvutioskust ja -teadmisi.
 • Ühilduvus – sarnaselt Mac’ile Linux hõlmab vaid väikest osa operatsioonisüsteemide turust, seega erinevate programmide ja mängude arv Linuxile on piiratud.
 • Edasimüüjad – neid on väga raske leida isegi lambivalguses. Tulemuseks ostad ikkagi Windows’i arvutit, formateerid selle kõvaketta ümber ja installid Linux’it.

Kokkuvõtteks:

Nagu eelpool toodudust näha igal operatsioonisüsteemil on oma tugevused ja nõrkused, pole olemas ainuõiget operatsioonisüsteemi, nii et selle valik lõppkokkuvõttes sõltub konkreetsest kasutajast.

Kui sulle meeldivad arvutimängud, siis parim valik on loomulikult Windows, kuid programmeerijad ja tarkvara arendajad valivad pigem Linuxit ning video/graafika loojad eelistavad ilmselt MAC’i. See on muidugi stereotüüp ning enda jaoks optimaalsema operatsioonisüsteemi valimiseks oleks kõige parem endal katsetada kõiki kolme.

Kasutatud allikad:

Loetud D.Bhadane ajaveebist aaddressil: https://www.linkedin.com/pulse/comparison-between-windows-vs-linux-macintosh-os-dinesh-bhadane

 

 

 

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s