Teine ülesanne: helitöötlus

Väga huvitav ressurss helitööstuse kohta: Metshein.com

audacity

Ülesandeks oli  teha enda kõne salvestus ja töödelda seda Audacity helitöötluse tarkvara abil. Programmi sai installitud siit.

Enne kui ma hakkan kirjutama sellest, kuidas ma helitöötluse tegin tahaks ära mainida, et ma pole varem helitöötlusega tegelenud, välja arvatud loengus, kus aega jäi napiks.

Lugesin kuulamisülesande jaoks üht teksti peale, siin on helifail “Mida keegi talvel teeb?”

Helitöötluseks ettevalmistav etapp – lähtefailid

Selleks et salvestada protsessi vahesamme, tegin GoogleDrive’is kausta, HTMTLU Helitöötlus.

Peale seda kui ma helisalvestuse tegin, tuli mul idee teha seda natuke huvitavamaks ja lisada sinna natuke õhkkonna tekitavaid helisid, nii siis sai otsitud lainete müra. Selle heli ma leidsin siit ning lainete helile lisaks tuli mõte meeleolu loomiseks kasutada ka pisut muusikat, lainete ja merega seoses tuli mul meelde Enya – May it Be lugu, mille ma sain siit alla laadida. Mõlemad failid said .mp3 formaadis alla laetud.

Enda kõnesalvestise töötlemine

Järgmise sammuna võtsin salvestatud tekstifaili sealt eemaldasin suuremad pausid ja käsuga Noise Reduction menüüst Effect tasandasin tausta müra, milles oli kuulda õpilaste suhtlemist vahetunnis.

Enya May it Be miinus .mp3 – töötlemine
Lõikasin eest ja tagant tühimikud ära, jätsin helifailist ainult 50 sekundi pikkuse lõigu. Lõikamiseks kasutasin käske Trim Audio, seejärel salvestasin eraldi failina. Muutsin heli tugevust nõrgemaks kasutades käsku Hard Limiter, menüüst Effect

Lained sound_cd4_11.mp3- töötlemine

Lühendasinfaili 45 sekundile. Lühendamiseks kasutasin  käsku Trim Audio. Muutsin heli tugevust nõrgemaks kasutades käsku Hard Limiter, menüüst Effect

Kuulamisülesande failis, eemaldasin koolilaste ja vahetunni taustamüra käsuga Noise Reduction menüüst.

Kompositsiooni loomine

Avasin lainete töödeldud helifaili ja File menüüst käsuga Import lisasin projekti muusika ja kõnesalvestuse. Helifaili kompositsiooni lõpetasin käsuga Fade Out menüüst Effect, selleks et fail sujuvalt lõppeks. Kuulasin, mulle tulemus meeldis, muusika ja lained olid heli taustaks ja andsid just seda muljet, mida ma oleks tahtnud. Võib olla oleks võinud rohkem töötada enda kõne salvestusega, kuid kahjuks selleks tuleb mul veel pikalt harjutada Audacity’ga. Tulemus on salvestatud helitöötluse kaustas .mp3 failina pealkirjaga Kuulamisülesanne Mis on Jää All?

 

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s